Blas - facebook icon Blas - linkedin icon
HOME
BLOG
19.10.2023

Drzwi zewnętrzne — czyszczenie i pielęgnacja.

Porządki i sprzątanie w domu to nie dla wszystkich przyjemność. Jednak, gdy widzimy tego efekty daje to powód do radości i komfort życia w zadbanej oraz uporządkowanej przestrzeni. Dbanie o poszczególne elementy znajdujące się w domu lub przed nim wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Czyszczenie, czy to okien, czy drzwi zewnętrznych w znacznym stopniu różni się między sobą. By były nie tylko dopasowane do własnych preferencji, ale też wytrzymałe, należy się w odpowiedni sposób z nimi obchodzić. W tym wpisie wyjaśnimy, jak czyścić i pielęgnować drzwi zewnętrzne.

Chcemy podzielić się z Tobą kilkoma cennymi wskazówkami dotyczącymi czyszczenia i pielęgnacji, aby Twoje zewnętrzne drzwi wejściowe prezentowały się świetnie. To nie tylko ważny element naszego domu, ale także pierwsza rzecz, którą widzą nasi goście. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na to, aby utrzymać je w doskonałym stanie. Drzwi zewnętrzne jako element domu powinny spełniać swoją rolę: być funkcjonalne i służyć na lata. Postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami, zapewnisz im długowieczność i świetny wygląd. Drzwi wewnętrzne również wymagają pielęgnacji, ale o tym w innym naszym wpisie blogowym.

Regularne czyszczenie

Twoje drzwi zewnętrzne są niemal codziennie narażone na różnorodne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, mróz, słońce czy wiatr. Dlatego warto regularnie je czyścić, zwracając uwagę na materiał wykonania poszczególnych jego elementów (skrzydło drzwiowe, okucia, ościeżnice). Chcąc oczyścić skrzydła zewnętrzne, na początek usuń z powierzchni kurz za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry.

Możesz użyć do tego także odkurzacza, ale z zamontowaną ssawką zakończoną miękkim włosiem lub materiałami delikatnie polerującymi. Pozwoli to zapobiec zarysowaniu powierzchni skrzydła częścią metalową lub plastikową ssawki. Następnie skorzystaj z detergentu rozpuszczonego w letniej wodzie i delikatnie wytrzyj drzwi gąbką lub miękką szczotką. Pamiętaj, aby unikać twardych ścierek (szczególnie gąbek z powierzchnią ścierną) lub zbyt agresywnych detergentów, które mogą uszkodzić powłokę skrzydła wraz z ościeżnicami.

Usuwanie plam drzwi zewnętrznych

Czasami na drzwiach mogą pojawić się trudne do usunięcia plamy, takie jak smary, naloty czy pyły, unoszące się z jezdni, będące mieszaniną spalin, zanieczyszczeń i kurzu. W takim przypadku warto zainwestować w specjalistyczny środek do usuwania plam lub zrobić domową miksturę z octem jabłkowym rozcieńczonym w wodzie. Delikatnie przetrzyj plamę przy użyciu miękkiej szmatki, nasączonej środkiem czyszczącym, a następnie dokładnie spłucz i wysusz drzwi zewnętrzne.

W miejscach, gdzie plamy są wyjątkowo uporczywe, użyj rozpylacza z miksturą octu w większym stężeniu w stosunku do wody. Po spryskaniu powierzchni drzwi przytrzymaj na dłuższą chwilę ściereczkę w tym miejscu, by specyfik wniknął w zabrudzenie, a następnie zetrzyj to miejsce miękką szmatką.

Pielęgnacja drewnianych drzwi wejściowych

Są one nie tylko wejściem do każdego domu czy mieszkania, ale także reprezentują klasyczne rozwiązania, są estetyczne, stanowią skuteczną ochronę przed włamaniem, a tym samym dają bezpieczeństwo. Jednak jak wiele innych elementów naszego domu, również i drewniane drzwi zewnętrzne z czasem ulegają zużyciu i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Drewno z jakiego wykonano drzwi zewnętrzne powinno być czyszczone w szczególny sposób.

Jak czyścić drewniane drzwi zewnętrzne

Po pierwsze, regularne czyszczenie drewnianych drzwi wejściowych jest kluczowe. Nie chodzi tu tylko o estetykę, ale także o utrzymanie ich w dobrym stanie przez wiele lat. Przy pielęgnacji możesz skorzystać z łagodnego detergentu i miękkiej gąbki lub szmatki, aby usunąć brud i kurz z powierzchni drzwi wejściowych. Ważne jest jednak, aby unikać silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić drewno. Po dokładnym wyczyszczeniu drzwi pamiętaj o ich wysuszeniu za pomocą miękkiego tekstylnego lub papierowego ręcznika.

Po drugie, nie zapomnij o regularnym natłuszczaniu drewnianych drzwi wejściowych. Tego typu zabieg pomoże utrzymać drewno w dobrej kondycji i chronić je przed wpływem warunków atmosferycznych. Możesz zastosować specjalne oleje lub woski do drewna, które będą tworzyć ochronną powłokę na powierzchni drzwi zewnętrznych. Warto przeczytać instrukcję od producenta, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo stosować te produkty.

Można także skontaktować się z producentem drzwi zewnętrznych, czy to przez stronę internetową lub infolinię, by dowiedzieć się , jak czyścić i pielęgnować drzwi wejściowe do domu. Naprzeciw wymaganiom klienta wychodzi wiele producentów, także w odniesieniu do pielęgnacji drzwi. Wiele porad można otrzymać bezpośrednio od producenta. Na naszej stronie internetowej staramy się na bieżąco takie porady udostępniać. Jedną z nich jest wpis o konserwacji i czyszczeniu drzwi zewnętrznych. Ten wpis znajdziesz TUTAJ. Wracając do pielęgnacji tego rodzaju drzwi, to pamiętaj również, że regularne natłuszczanie drewnianych drzwi wejściowych będzie miało korzystny wpływ na ich wygląd.

Drzwi zewnętrzne a wilgotność - jak przeciwdziałać?

Kolejną ważną kwestią jest kontrolowanie wilgotności w miejscu, w którym znajdują się drewniane drzwi wejściowe. Drewno reaguje na zmiany wilgotności, co może prowadzić do jego odkształceń lub rozszerzenia. Grubość drzwi, ich rozmiar również będą miały na to wpływ. Dlatego warto stosować pochłaniacze wilgoci, jeśli wilgotność jest zbyt wysoka. W zależności od rodzaju urządzenia ustaw je w przedpokoju lub holu, by spełniły swoją funkcję. Ważne jest utrzymanie w miarę możliwości stabilnej wilgotności tak, aby uniknąć nadmiernego wpływu na drewno.

Jeśli Twoje drewniane drzwi mają rysy lub uszkodzenia, nie martw się! Istnieją różne sposoby na naprawienie drobnych defektów. Możesz użyć specjalnych mazaków do drewna, aby wypełnić pęknięcia i rysy. Jeśli masz większe uszkodzenia, takie jak ubytki w drewnie, dobrym rozwiązaniem może być użycie masy do drewna, która po wyschnięciu może być wyrównana i ewentualnie przemalowana, jednak tylko wtedy, gdy instrukcje producenta to sugerują.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak warunki atmosferyczne, czyli promieniowanie słoneczne może wpływać na Twoje drzwi wejściowe? Wybierając drzwi zewnętrzne dobrze jest wziąć to pod uwagę. Warto wiedzieć, że długotrwała ekspozycja na słońce może mieć negatywny wpływ na wygląd i trwałość drzwi.

Jednym ze sposobów na ochronę drzwi zewnętrznych jest zastosowanie osłon przeciwsłonecznych lub zadaszeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu drzwi zewnętrzne będą chociaż po części chronione przez nasłonecznieniem.

Innym rozwiązaniem może być montaż drzwi we wnękach. Spowoduje to "schowanie" drzwi od bezpośredniego wpływu promieniowania UV. Jednak przy tym należy wziąć również pod uwagę kierunek otwierania. W tym przypadku wybór drzwi zewnętrznych nie jest łatwy. Wybierając drzwi wejściowe zdecyduj, czy będą to drzwi prawe, czy drzwi lewe, czy będą otwierać się na zewnątrz a może do wnętrza domu. Jeśli sposób otwierania będzie dotyczyć zewnętrznej strony, to warto dodatkowo zabezpieczyć drzwi zewnętrzne do domu odbojnikiem. Uchroni on skrzydło przed uszkodzeniem w kontakcie ze ścianą. (Więcj o zastosowaniu odbojnika przeczytasz w innym naszym wpisie).

Zewnętrzne drzwi - regularne konserwacje

Okresowo warto przeprowadzać pogłębione czyszczenie oraz konserwację drzwi zewnętrznych. Sprawdź, czy wszystkie wkręty są dobrze zamocowane, czy zawiasy nie są poluzowane, a uszczelki nie są zniszczone. W przypadku jakichkolwiek usterek natychmiast podejmij działanie naprawcze, aby uniknąć większych problemów w przyszłości i podtrzymać ich wytrzymałość.

Kolejnym ważnym aspektem konserwacji metalowych drzwi zewnętrznych jest dbanie o zawiasy i zamki. Regularne smarowanie zawiasów jest niezbędne, aby zapewnić płynne otwieranie i zamykanie drzwi wejściowych. Możesz użyć do tego celu specjalistycznego smaru lub oleju, aby wyeliminować tarcie i skrzypienie. Pamiętaj jednak, aby nie stosować nadmiernych ilości smaru – wystarczy cienka warstwa, aby dobrze nasmarować zawiasy, a tym samym podnieść bezpieczeństwo drzwi i uchronić do przed nieproszonymi gośćmi.

Zewnętrzne drzwi- pamiętaj o zamkach

Wracając do konserwacji i pielęgnacji. Jeśli chodzi o zamki, ważne jest regularne czyszczenie i smarowanie. Użyj preparatu do czyszczenia i smarowania zamków, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i zapewnić im płynne działanie. Warto również sprawdzić, czy wszystkie elementy zamka są dobrze przykręcone i w razie potrzeby dokręcić śruby, by możliwość otwierania spełniała swoją rolę.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem konserwacji metalowych drzwi zewnętrznych jest usunięcie wszelkich zadrapań czy uszkodzeń. Jeśli zauważysz jakiekolwiek drobne uszkodzenia, takie jak zadrapania, możesz je łatwo naprawić za pomocą farby do retuszu lub specjalnego markera do metalu. Jeśli jednak uszkodzenia są poważniejsze, warto skonsultować się z autoryzowanym salonem, w którym kupowane były drzwi lub bezpośrednio z producentem.

Drzwi zewnętrzne przeszklone

Zanim przystąpisz do czyszczenia drzwi z przeszkleniem lub naświetlami, warto przygotować odpowiednie materiały. Będziesz potrzebować miękkiej ściereczki lub gąbki, płynu do mycia naczyń, octu lub alkoholu izopropylowego oraz sprayu nadającego szybom połysk, których szeroki wybór mamy na rynku. Wszystko to jest łatwo dostępne i niezbyt kosztowne.

Chcąc usunąć zabrudzenia z przeszkleń skrzydła, spryskaj szybę octem, alkoholem lub detergentem do powierzchni szklanych. Następnie przetrzyj powierzchnię ściereczką z mikrofazy i gotowe. Gdy zauważysz, że na szklanej powierzchni znajdują się większe zabrudzenia, spryskaj je miejscowo i pozostaw na chwilę, po czym przetrzyj powierzchnię z przeszkleniami ściereczką. Ważne jest, by szmatka była wykonana z mikrofazy, wtedy masz pewność, że na szkle nie pozostaną żadne smugi.

Drzwi zewnętrzne to wizytówka

Dbanie o drzwi zewnętrzne to ważny element utrzymania naszego domu w doskonałym stanie. Dbając o to jak wyglądają drzwi zewnętrzne chronisz jednocześnie wnętrze domu. Regularne czyszczenie, usuwanie plam, pielęgnacja drewna, ochrona przed promieniowaniem UV i regularne kontrole – to wszystko sprawi, że Twoje drzwi wejściowe będą prezentować się świetnie i służyć przez długie lata. Pamiętaj, że są to niewielkie wysiłki, które pozwolą Ci cieszyć się pięknymi, drzwiami, a także ościeżnicami. Każdego dnia będą zapraszać do wnętrza Twojego domu, a jednocześnie uniemożliwiać próbę włamania.

Pamiętaj, że zewnętrzne drzwi wejściowe to wizytówka Twojego domu - zadbaj o estetyczne drzwi!

Jeżeli masz jakieś pytania lub chciałbyś się podzielić swoimi doświadczeniami dotyczącymi czyszczenia i pielęgnacji drzwi zewnętrznych, a może dowiedzieć się o naszej ofercie drzwi, napisz do nas. Chętnie porozmawiamy na ten temat, a w razie potrzeby rozwiejemy Twoje wątpliwości. Doradzimy optymalne produkty oraz rozwiązania spełniające Twoje wymagania i dopasowane do Twojego domu.

Po prostu - skontaktuj się z nami
Masz pytania dotyczące oferty lub zamówienia?
Zatem śmiało, skontaktuj się z nami. Wypełnij pola poniższego formularza, a w temacie nakreśl charakter problemu.
Adres Milejowice k/ Radomia
ul. Jaworowa 7B, 26-652 Zakrzew
Godziny otwarcia
pon-pt
8:00 - 16:00
sob
Nieczynne
Formularz kontaktowy