Blas - facebook icon Blas - linkedin icon
HOME
BLOG
20.07.2023

Jak konserwować drzwi zewnętrzne metalowe i zapobiegać ich uszkodzeniu?

Lato w pełni, a Tobie w głowie jedynie wakacyjny wypoczynek. Jednak nie zapominaj w tym czasie o swoich drzwiach zewnętrznych. Dlaczego? One nie odpoczywają tak, jak Ty, a nieprzerwanie stoją na straży Twojego bezpieczeństwa i domowego miru. A gdy już wrócisz z letnich eskapad, i zdarzy Ci się zbyt mocno je otworzyć, bo przeoczysz montaż odbojnika, co wtedy? Stanie Ci przed oczami wizja naprawy albo wymiany drzwi. Potrzebują więc one Twojej uwagi, by służyły Ci latami, a ząb czasu lub nadmierne użytkowanie nie doprowadziły do katastrofy.

Pomyślisz sobie: „E tam. Mnie to nie dotyczy, bo ja mam drzwi zewnętrzne metalowe, które mają się świetnie”. Ale my jednak sugerujemy im wsparcie z Twojej strony.

Jakie? Czytaj dalej.

Dowiesz się tutaj jak konserwować drzwi zewnętrzne metalowe i nie tylko. Podamy Ci tipy i sposoby, które sprawdzą się także w Twoim domu, czy mieszkaniu.

Konserwacja drzwi zewnętrznych metalowych

Drzwi stalowe - skrzydło drzwiowe

Bez względu na to, jaki kolor mają Twoje drzwi zewnętrzne wejściowe, niezbędny będzie przygotowany wcześniej zestaw czyszczący. Powinien on zawierać produkty i środki potrzebne do tego, by dokładnie zająć się pielęgnacją drzwi. 

Czyszczenie drzwi nie należy do wybitnie trudnych. Aby wyczyścić powierzchnię skrzydła drzwi zewnętrznych metalowych, należy użyć do tego delikatnych, niedrażniących i małoinwazyjnych środków pielęgnacyjnych, czyli takich, które w swej konsystencji nie mają mikrogranulek i innych substancji mogących doprowadzić do mikro zarysowań. Zastosowanie takich specyfików grozi uszkodzeniem powierzchni i zmniejszeniem jej odporności na czynniki zewnętrzne. Dlatego powinny być to środki na bazie wody, które pozbawią skrzydło zanieczyszczeń, nie naruszając jej struktury, a także będą nieszkodliwe dla środowiska.

Kolejnym sposobem na konserwację drzwi zewnętrznych jest użycie wody z odrobiną środka myjącego (np. płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie). W przypadku, gdy dbasz o środowisko i chcesz, aby Twoje środki ulegały szybkiej biodegradacji, świetnie sprawdzi się domowa mieszanka czyszcząca — zmieszaj przegotowaną wodę, sok z cytryny i ocet. Wystarczy miękką gąbką nasączoną przygotowanym wcześniej roztworem usunąć zabrudzenia.

CIEKAWOSTKA

Warto wiedzieć, że bardzo ciepła woda (niewrząca!) jest idealnym aktywatorem usuwającym uciążliwie i ciężkie zabrudzenia.

Dodatkowym wspomagaczem do niwelowania zabrudzeń będzie gąbka lub ściereczka. Zamaczając ją w środku czyszczącym, będzie Ci łatwiej usunąć kurz i brud ze szpar i innych szczelin, a także pozbyć się fragmentów liści czy owadów.

Drzwi stalowe zewnętrzne - sposoby czyszczenia.

Konserwacja drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne stalowe - okucia i dodatkowe elementy

Istotnymi dodatkami  drzwi są okucia i wszelkiego rodzaju dodatki, jak m.in. klamka, rozeta, rygle, naświetla, zamki czy listwy, o których warto pamiętać, konserwując je i pielęgnując. Zbierają one także różnorodne zabrudzenia, dlatego ich przecieranie szmatką z roztworem wody z detergentem jest bardzo istotne.

À propos naświetli, tę szklaną powierzchnię dobrze jest potraktować płynem do mycia szyb i ściereczką z mikrofibry, które sprawią, że żadna smuga nie będzie widoczna.

Czyszczenie naświetli drzwi aluminiowe.

Uszczelki i wkładki to równie ważne elementy, o których nie można zapominać, konserwując i pielęgnując drzwi. Jednak by dowiedzieć się więcej na temat konserwacji oraz pielęgnacji pozostałych elementów drzwi zewnętrznych metalowych odsyłam do innego naszego wpisu:

Konserwacja drzwi zewnętrznych po zimie. Jak ją przeprowadzić? | Dystrybutor drzwi - DOORsystem.pl 

Uszkodzenie drzwi zewnętrznych metalowych

Drzwi wejściowe - brak odbojnika

Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy dojdzie do mechanicznego uszkodzenia drzwi zewnętrznych, w wyniku różnego rodzaju zdarzeń losowych, jak np. przeciąg, silny podmuch wiatru, czy Twoje nieuważne użytkowanie. Takie zatrzymanie skrzydła drzwiowego w gwałtowny sposób nie służy całej konstrukcji drzwi. 

Powodem tego może być brak odbojnika.

Do poważnego uszkodzenia skrzydła drzwi wejściowych dojdzie wtedy, gdy drzwi posiadają słabszą konstrukcję, są cięższe lub niewłaściwie osadzone.

Zagrożenia w wyniku uszkodzenia drzwi zewnętrznych metalowych

Ryzyko uszkodzenia  samego skrzydła drzwiowego, może powstać w wyniku mocnego uderzenia lub bezpośredniego nacisku na skrzydło. Spowoduje to:

- odkształcenie, 

- pęknięcie, 

- wyrwanie z zawiasów, 

- całkowite wyłamanie drzwi z ramy.

Dodatkowo, uszkodzenie drzwi zewnętrznych metalowych może być poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa nie tylko Twojego, ale i samego budynku. Złodzieje mogą wykorzystać tę niepełną ochronę domu i bez problemu wtargnąć do jego wnętrza.

Odbojnik do drzwi zewnętrznych metalowych

Na rynku, dostępnych jest wiele wariantów odbojników. Chcąc wybrać odpowiedni, weź pod uwagę to, że styk odbojnika ze skrzydłem drzwiowym jest gwałtowny. W wyniku tych działań powstaje siła wzajemnie na siebie wpływająca, która wywołuje intensywne przeciążenie dla drzwi. Siła naprężeń, bo tak ją się nazywa, rozprzestrzeni się po całej powierzchni drzwi, wywołując wspomniane wcześniej odkształcenia i inne uszkodzenia, także w miejscach połączeń poszczególnych elementów. 

Zawiasy

Uczulamy Cię szczególnie na obserwację górnego zawiasu, bo ten, na którego działa największe obciążenie może z czasem nie tylko zostać naruszony, ale i wyrwany. W takiej sytuacji skrzydło opadnie i będzie zahaczać o podłoże.

Rodzaje odbojników

Ich różnorodność jest spora:

  • wolnostojące (mobilne, bo mają możliwość przesuwania i zmiany miejsca położenia), 
  • montowane w podłogę, 
  • samoprzylepne gumowe (dające się łatwo zdemontować),
  • z amortyzatorami.


Zanim wybierzesz odbojnik do Twoich drzwi, dobrze jest poznać je niemal tak dobrze, jak własną kieszeń. Dlaczego? Drzwi ciężkie i masywne, będą potrzebowały odbojnika o solidniejszej konstrukcji. Natomiast skrzydła lekkie będą stanowić idealny duet z gumowymi czy wolnostojącymi stoperami.

Decydując się na montaż w podłodze, wiedz, że najlepiej to zrobić w miejscach szczególnie narażonych na duże przeciągi oraz gdy Twoi domownicy z impetem otwierają drzwi lub wpadają do domu, czy mieszkania po szkole, lub pracy.

Gdy mamy omówione odbojniki i to, z jakimi drzwiami czują się najlepiej, skupmy się na ich umiejscowieniu. Od tego będzie zależało bezpieczeństwo Twoje, Twoich domowników i użytkowanie samych drzwi. 

Montując odbojnik, dobrze jest ulokować go zaraz za środkiem drzwi lub dalej, ku zewnętrznej części skrzydła. Spowoduje to równomierne rozłożenie sił i naprężeń działających na drzwi podczas gwałtownych ruchów i zetknięcia z samym odbojnikiem.

Biorąc pod uwagę zabezpieczenie zarówno drzwi, jak i ściany czy innych elementów wnętrza, warto zainwestować w odbojnik z amortyzatorem, który mimo swojej wyższej ceny w znacznym stopniu niż zwykły odbojnik gumowy uniemożliwi uszkodzenie skrzydła. W chwili silnego uderzenia lub otwarcia drzwi skrzydło drzwiowe ograniczone odbojnikiem z amortyzatorem zostanie zatrzymane, a siła uderzenia  wywołana stykiem skrzydła ze stoperem rozłoży się równomiernie po całej powierzchni drzwi i absorbuje samo uderzenie.

Fachowy montaż

Warto również zadbać o odpowiednią konstrukcję i montaż skrzydła wraz z ramą. Wybierając drzwi zewnętrzne metalowe, należy zwrócić uwagę na ich jakość, solidność oraz sposób ich zamocowania. Ważne jest również, żeby sprawdzić, czy fachowiec montujący Twoje drzwi znał się na rzeczy. Mało tego, czy ma on doświadczenie w ich montażu i sporą wiedzę na temat budowy oraz modelu drzwi, które będzie osadzał w domu. 

Fachowcy pracujący bezpośrednio u producenta drzwi, to eksperci w swoim fachu. Zajmują się nie tylko montażem, ale i doradzą odpowiednie rozwiązania, zainstalują dodatkowe zabezpieczenia, takie jak np. wzmocnione zamki, wkładki antywłamaniowe itp. Warto jest więc już przy samym zakupie drzwi dowiedzieć się, czy firma oferuje pomoc swoich fachowców. Wtedy masz pewność, że cokolwiek się stanie, przyjadą, doradzą i naprawią bez problemu.

Skrzydło drzwi - konserwacja.

Podsumowanie

Konserwacja drzwi zewnętrznych metalowych to nie tylko dbanie o dobrą pielęgnację. To również przeciwdziałanie niepotrzebnym uszkodzeniom w przyszłości, poprzez zastosowanie konkretnych zabezpieczeń, jak np.odbojnika. Po prostu odpowiednie użytkowanie, regularna konserwacja i pielęgnacja drzwi pozwoli na długie ich użytkowanie i utrzyma znakomity wygląd. 

Pamiętaj, aby konserwację wykonać przynajmniej raz w roku, najlepiej przed nadejściem zimy.

Po prostu - skontaktuj się z nami
Masz pytania dotyczące oferty lub zamówienia?
Zatem śmiało, skontaktuj się z nami. Wypełnij pola poniższego formularza, a w temacie nakreśl charakter problemu.
Adres Milejowice k/ Radomia
ul. Jaworowa 7B, 26-652 Zakrzew
Godziny otwarcia
pon-pt
8:00 - 16:00
sob
Nieczynne
Formularz kontaktowy