Blas - facebook icon Blas - linkedin icon
HOME
BLOG
08.11.2023

Zalety i wady wypełnień drzwi zewnętrznych

Drzwi wejściowe mają estetyczny wygląd, są nie tylko wizytówką Twojego domu czy mieszkania, ale także powinny być funkcjonalne i stanowić bezpieczeństwo dla mieszkańców wewnątrz budynku. Ich wybór będzie zależny m.in. od wypełnienia. Drzwi dostępne na rynku mają ich różne rodzaje. Gatunek materiału wypełniającego drzwi zewnętrzne odgrywa kluczową rolę, dając dobrą izolacyjność cieplną, ochronę przed hałasem oraz wzmacniając bezpieczeństwo Twojego domu. Istnieje wiele różnych materiałów stosowanych do wypełniania drzwi wejściowych, z każdym posiadającym swoje unikalne zalety i wady. W tym wpisie zajmiemy się rodzajami wypełnień drzwi i tym, jak to wpływa na ich funkcjonowanie.

Drzwi zewnętrzne wejściowe i ich funkcjonalność

Drzwi zewnętrzne pełnią funkcję reprezentacyjną każdego domu, więc powinny mieć estetyczny wygląd i charakter designerski. Ważne jest również, aby skutecznie izolowały wnętrze budynku przed utratą ciepła. Parametry techniczne mówią jasno, czy to o drzwiach pełnych czy to z przeszkleniem. Zgodnie z wytycznymi WT 2021, od 2021 roku zewnętrzne drzwi powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 1,3 W/(m2.K), bez względu na to czy są to drewniane drzwi, stalowe czy z PCV. Drzwi wewnętrzne różnią się pod tym względem tymi parametrami.

Izolacyjność termiczna drzwi wejściowych zależy głównie od warstwy izolacji. Płyta termoizolacyjna czy pianka poliuretanowa lub wełna mineralna to najpopularniejsze z wypełnień drzwi.

Drzwi zewnętrzne – wypełnienie płytą termoizolacyjną

Któż z nas nie zna styropianu? Sama nazwa tak mocno zakorzeniła się nie tylko w języku budowalnym, ale także potocznym, że nie sposób jej porzucić. Ale… nazwa „styropian” przyjęła się w codziennym użytkowaniu ze względu na dość spory staż stosowania w szeroko pojętym budownictwie. Z czasem zaczęto go nazywać w zależności od zastosowania, w tym także jako półprodukt do produkcji drzwi. Nazwę „styropian” jako wypełnienie drzwi wejściowych można spotkać w różnych wariantach, to m.in. „płyta termoizolacyjna” lub „polistyren spieniony” itd. Skąd w ogóle to się wzięło? Producenci drzwi stosują ten trik, by pozbyć się starego dobrego styropianu, a zastąpić go pianką poliuretanową. Czy to się im do końca udało? Otóż nie! Wielu producentów drzwi zewnętrznych wykorzystuje płytę termoizolacyjną (styropian) jako wypełnienie swoich drzwi wejściowych.

W ofercie firmy BLAS mamy drzwi zewnętrzne stalowe cieszące się dużą popularnością. Dokładnie są to modele dostępne w dwóch kolekcjach – BASTION oraz PRESTON. Ich wypełnienie stanowi właśnie płyta termoizolacyjna. Ma ono wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich drzwi zewnętrznych do Twojego domu. Poniżej przedstawiamy kilka głównych korzyści wynikających z tego sposobu izolacji.

Doskonała termoizolacja

Płyta termoizolacyjna jest jednym z najskuteczniejszych materiałów izolacyjnych drzwi dostępnych na rynku. Dzięki swojej strukturze o zamkniętych komórkach i niskiej przewodności cieplnej zapewnia doskonałą ochronę przed utratą ciepła wewnątrz budynku w okresie zimowym oraz przed nagrzewaniem się wnętrza domu w upalne dni. Odpowiednio wypełnione płytą termoizolacyjną drzwi mogą skutecznie zmniejszyć koszty za ogrzewanie i klimatyzację.

Trwały kształt

Przy produkcji drzwi zewnętrznych docina się gotowe płyty termoizolacyjne idealnie pod wymiar. Tak wytwarza swoje drzwi zewnętrzne stalowe BLAS, co wpływa pozytywnie na zachowanie kształtu i wymiaru drzwi przez wiele lat. Pozwala to utrzymać nienaruszalny kształt skrzydeł drzwiowych, zapobiec ich odkształceniom oraz wypaczeniom bez względu na warunki atmosferyczne. Niestety niektórzy producenci stosują uzupełnienie składające się z mniejszych elementów płyty, co w znacznym stopniu obniża funkcjonalność drzwi.

Drzwi zewnętrzne, a odporność na wilgoć i pleśń

Płyta termoizolacyjna jest również odporna na wilgoć, co oznacza, że nie wchłania wody ani pary wodnej. W przeciwieństwie do innych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna, nie traci swoich właściwości izolacyjnych w przypadku kontaktu z wilgocią. Ponadto, dzięki strukturze zamkniętych komórek, płyta jest również odporna na rozwój pleśni, co jest szczególnie ważne w przypadku drzwi zewnętrznych, które są bardziej narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Doskonale o tym wie BLAS, dlatego ich drzwi wejściowe (także wzbogacone o warianty przeszkleń) to idealne rozwiązanie dla tych Klientów, dla których modele trwałych i solidnych drzwi na lata, odpornych na zewnętrzne warunki atmosferyczne i nie tylko to podstawa.

Niska gęstość

Płyta termoizolacyjna jest bardzo lekkim materiałem, co ma znaczenie szczególnie w przypadku dużych drzwi zewnętrznych. Dzięki swojej niskiej wadze, wypełnienie drzwi styropianem nie obciąża ich konstrukcji, szczególnie tych stalowych i nie muszą być wyposażone w dodatkowe wzmocnienie. Drzwi zewnętrzne wejściowe przy tym nie są po prostu tak ciężkie, na jakie wyglądają. Ich niska waga jest szczególnie ważna w przypadku starszych budynków, które nie są przystosowane do osadzania ciężkich drzwi. Po prostu nie nadają się one do każdego domu czy mieszkania. Obciążają przy tym niejeden zawias drzwiowy.

Trwałość

Zastosowanie płyty termoizolacyjnej do wypełnień drzwi zewnętrznych powoduje, że jest ona materiałem o wysokiej stabilności i sztywności. Wraz ze stalowym materiałem zewnętrznym nie ulega biodegradacji na przestrzeni lat, a czas jej rozkładu to minimum kilkadziesiąt do kilkuset lat. Pozwala to na otwieranie i zamykanie skrzydła przez długi czas. Przykładem tego są zewnętrzne drzwi wejściowe w ofercie BLAS, szczególnie modele z kolekcji PRESTON czy BASTION (o czym wspominaliśmy nieco wyżej).

Dbałość o środowisko

Należy również wspomnieć, że płyty termoizolacyjne to bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska. Nie emitują szkodliwych substancji ani gazów, dzięki czemu są idealnym wyborem dla osób dbających o ekologię domu i poszukujących rozwiązań przyjaznych dla natury.

À propos dbania o naszą planetę, można starać się o dofinansowanie termomodernizacji budynku w tym zakupu drzwi zewnętrznych w ramach programu "Czyste powietrze". Jest on rządowym programem dotacyjnym. Jego celem jest podwyższenie jakości powietrza i ograniczenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych w budynku jednorodzinnym.

Wymagania programu stanowią prace termomodernizacyjne, w ramach których możesz wymienić stare drzwi domu na drzwi, których współczynnik przenikania ciepła nie jest wyższy niż 1,3 W/(m2.K), bez względu na to czy są to skrzydła wejściowe pełne, czy przeszklone drzwi. Biorąc pod uwagę te parametry techniczne warto wybrać zewnętrzne drzwi od BLAS, które są świetnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych.

Drzwi zewnętrzne z płytą termoizolacyjną – wady

Wypełnianie drzwi zewnętrznych tym rodzajem materiału to popularna technika, której termoizolacja świetnie sprawdza się w środku budynku. Pomimo licznych zalet, istnieją również pewne wady związane z tym rozwiązaniem.

Niestety, mimo że termoizolacja płyty stanowi doskonały izolator termiczny to jej izolacja akustyczna może być niska w przypadku drzwi wejściowych do domu. Powodem tego jest fakt, że głównie jest to materiał składający się z powietrza, które nie jest dobrym izolatorem dźwięku. Zatem, chociaż płyta termoizolacyjna może znacznie poprawić izolację termiczną drzwi, nie będzie tak skuteczna w redukcji hałasu z zewnątrz a przez to korytarz domu może wpuszczać wiele dźwięków.

Płyta termoizolacyjna, choć również ma na celu zmniejszenie przenikania ciepła, nie jest w stanie zapewnić takiej samej efektywności termicznej jak pianka poliuretanowa. Jest to głównie spowodowane różnicą w strukturze i składzie materiałów. Ma ona zamkniętą, porowatą strukturę, która ogranicza ruch cząsteczek powietrza i tym samym przenikanie ciepła do domu. Płyty termoizolacyjne natomiast pozostają bardziej otwarte i mogą nieco łatwiej przepuszczać ciepło.

Drzwi zewnętrzne – pianka poliuretanowa jako wypełnienie

Drzwi wejściowe do domu mogą być wypełnione także pianką poliuretanową. Główną jej zaletą jest doskonała izolacyjność termiczna, tym samym odznacza się dobrymi parametrami termicznymi, jak 1,0 W/(m2.K) w przypadku drzwi pełnych lub współczynnik przenikania ciepła na poziomie 1,2 W/(m2.K) – drzwi zewnętrzne przeszklone. To konkretne parametry odnoszące się do solidnych i ciepłych drzwi wejściowych z kolekcji TUREN od BLAS.

Wracając do pianki, to ta dobrze reaguje na wysokie temperatury, bo od -200 do 135 stopni Celsjusza. Pianka poliuretanowa może pomóc w utrzymaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniach i izoluje przed przenikaniem zimna oraz ciepła pomiędzy wnętrzem domu a przestrzenią na zewnątrz.  Zmniejsza także straty ciepła, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Zastosowana w drzwiach nie tylko pełnych, ale zawierających przeszklenia równie dobrze chroni przed uciekaniem ciepła z budynku. W przypadku tych drugich marka BLAS dba o każdy pakiet szybowy wchodzący w skład ich drzwi zewnętrznych. To sprawia, że skrzydło wraz z ościeżnicą stanowią świetną termoizolacyjną zaporę.

Wypełnienie drzwi zewnętrznych pianką poliuretanową to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Pianka poliuretanowa jest materiałem termoizolacyjnym o wysokiej gęstości, który doskonale izoluje przed przenikaniem zimna oraz ciepła. Przekłada się na oszczędności w kosztach energii, a drzwi zewnętrzne nie są jedynie wizytówką Twojego domu, ale także ochroną przed utratą ciepła z wnętrza budynku.

Wytrzymałość

Inną zaletą wypełnienia drzwi pianką poliuretanową jest to, że są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Dzięki temu drzwi stają się bardziej odporne na działanie sił zewnętrznych, takich jak uderzenia czy naciski. Taka właściwość wypełnienia sprawia, że drzwi wraz z ościeżnicami są cięższe, bardziej stabilne. Pianka poliuretanowa nie ulega deformacji, co przekłada się na większą wytrzymałość drzwi. Wie o tym marka BLAS, która stosuje tego rodzaju wypełnienie w ofercie modeli z kolekcji TUREN, identyfikowanej z solidnością, wytrzymałością oraz ceną na każdą kieszeń. Grubość drzwi zewnętrznych tej kolekcji to 68 mm.

Żywotność

Pianka poliuretanowa jako wypełnienie ma również pozytywny wpływ na żywotność drzwi zewnętrznych. Dzięki równomiernemu wypełnieniu pianką, drzwi zachowują swoją prostą i pierwotną formę przez długi czas. To znacząco podnosi wartość estetyczną i wpływa na wygląd wejścia do domu.

Trwałość

Drzwi zewnętrzne wypełnione pianką poliuretanową są doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie komfort, oszczędności energetyczne, jak i trwałość. O takiej trwałości doskonale wie BLAS, którą reprezentuje wspomniana kolecja TUREN. Te wysokiej klasy drzwi zewnętrzne zdobywają coraz większe rzesze fanów, nie tylko ze względu na estetyczne i ciekawe wzory, ale także swoją solidność i właśnie wypełnienie. Podnosi ona parametry wytrzymałości drzwi i posiada świetne właściwości termoizolacyjne.

Wady zastosowania pianki poliuretanowej w wypełnieniu drzwi zewnętrznych

Pianka poliuretanowa jako wypełnienie drzwi zewnętrznych jest jedną z technik stosowanych w celu poprawy izolacji termicznej, żywotności czy trwałości. Jednakże istnieje kilka wad związanych z tym rodzajem wypełnienia, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiednich drzwi wejściowych.

Mostki termiczne

W przypadku zastosowania pianki poliuretanowej w postaci wstrzykiwanej jako wypełnienia drzwi zewnętrznych istnieje ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Mostki termiczne to obszary o zwiększonej przewodności cieplnej, które mogą powodować niejednolite rozejście się pianki w bloku drzwi.

Mostki termiczne w drzwiach zewnętrznych mogą występować na styku między ramą a wypełnieniem oraz pomiędzy warstwami wypełnienia drzwi. Główną przyczyną tego zjawiska jest różnica w przewodności cieplnej między materiałami, z których składa się konstrukcja drzwi. Na przykład aluminiowe drzwi wejściowe, a dokładnie ich aluminiowa rama może mieć wyższy współczynnik przenikania ciepła niż zastosowanie pianki poliuretanowej, co powoduje zwiększenie ilości przepływającego przez nią ciepła.

W wyniku wystąpienia mostków termicznych pianka poliuretanowa w bloku drzwiowym może rozejść się nierównomiernie. Obszary mostków termicznych będą charakteryzować się większą przewodnością cieplną, co może prowadzić do utraty energii cieplnej z wnętrza domu i powstawania kondensacji w tych miejscach. 

Deformacje 

Niejednolite rozejście się pianki może wpływać nie tylko na właściwości izolacyjne drzwi, co może prowadzić do przecieków powietrza i zwiększenia strat ciepła, ale także do deformacji skrzydła drzwiowego. Niewłaściwie wstrzyknięta pianka wypełni nierównomiernie wnętrze drzwi, powodując wybrzuszenia czy wgłębienia widoczne na ich powierzchni. Nie jest to dostrzegalne od razu, a pojawia się po upływie pewnego czasu. 

W odniesieniu do drzwi BLAS ciekawostką jest to, że wady pianki umieszczanej wewnątrz drzwi za pomocą wstrzykiwania ich zupełnie nie dotyczą. Dlaczego? Do produkcji swoich drzwi marka wykorzystuje pianę w płytach, które są docinane pod wymiar i dopasowane w 100% , podobnie jak ma to miejsce w przypadku płyty termoizolacyjnej. A do tego w ofercie drzwi do domu dostępne są stalowe drzwi zewnętrzne w nowoczesnych wersjach kolorystycznych, to m.in. ZŁOTY DĄB, WINCHESTER, ORZECH, BIAŁY, DĄB TURNER czy ANTRACYT. Ten szeroki wybór drzwi wejściowych pozwala nadać estetyczny wygląd Twojemu domowi, wybrać te, które spełnią niejedną termoizolacyjną potrzebę Klienta, a przy tym dają bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.

Partnerze, jeśli czytając nasz wpis, wybrałeś dla swoich Klientów konkretne modele z kolekcji TUREN, PRESTON czy BASTION od BLAS, to już dzisiaj skontaktuj się z nami. Podpowiemy, jak dostarczyć zewnętrzne drzwi będące funkcjonalnymi, w których termoizolacja gra pierwsze skrzypce a pełne wyposażenie jest w standardzie i to na każdą kieszeń.

Drzwi wejściowe do domu. Dopasuj kierunek otwierania drzwi swoich potrzeb.

Po prostu - skontaktuj się z nami
Masz pytania dotyczące oferty lub zamówienia?
Zatem śmiało, skontaktuj się z nami. Wypełnij pola poniższego formularza, a w temacie nakreśl charakter problemu.
Adres Milejowice k/ Radomia
ul. Jaworowa 7B, 26-652 Zakrzew
Godziny otwarcia
pon-pt
8:00 - 16:00
sob
Nieczynne
Formularz kontaktowy