Blas - facebook icon Blas - linkedin icon
HOME
BLOG
21.06.2023

Jak wybrać drzwi zewnętrzne?  Najważniejsze parametry

Wybór drzwi zewnętrznych do domu to spore wyzwanie. Warto jest wziąć pod uwagę kilka współczynników i cech użytkowych tego elementu, by wybrać te właściwe.

Bardzo ważne jest również ich termoizolacyjność, co zapewnia odpowiednia budowa skrzydła drzwiowego, ościeżnic i progu. Bez niej – nawet jeśli drzwi nie stanowią dużej części ściany – z domu ucieka cenne ciepło.

Drzwi zewnętrzne do domu chronią również przed deszczem, śniegiem, wiatrem, a nawet dymem czy pyłem. Aby spełniać swoją funkcję pod tym względem, muszą być szczelne.

Wreszcie ważny jest też ich wygląd – powinny być estetyczne, wykończone i dopracowane w każdym calu. Pozwala to zachować ich wygląd przez wiele lat, a także współgrać z elewacją oraz pozostałymi elementami domu.

Drzwi zewnętrzne stalowe.

Wejście z ochroną przed włamaniem

Aby drzwi zewnętrzne chroniły dom przed wtargnięciem bądź włamaniem i stawały na wysokości tego zadania, potrzebne jest zastosowanie w nich odpowiednich zabezpieczeń.

Pamiętaj, im wyższa klasa chroniąca przed włamaniem tym, lepsza jakość zabezpieczeń w nich zastosowanych.

Nowoczesne drzwi zewnętrzne BLAS.

Jednak niezależnie od tego, jakiej klasy są drzwi, powinny one posiadać istotny certyfikat np. Instytutu Techniki Budowlanej, dający pewność, że zostały poddane wielu testom i badaniom.

Drzwi wejściowe solidnie chroniące przed włamaniem powinny mieć także:

  • certyfikowane zamki klasy RC3 lub RC4 wraz z atestowanymi klamkami,
  • bolce po obwodzie, które w momencie próby wyważenia blokują się w ościeżnicy, uniemożliwiając włamanie lub wyważenie,
  • rygle hakowe blokujące przed wtargnięciem do wnętrza domu.

Ważnym jest też, że same drzwi mające nawet najwyższą klasę zabezpieczeń antywłamaniowych, nie wystarczą. Bardzo ważny jest przy tym ich fachowy montaż w ścianie. Jeśli natomiast skupimy się tylko na samych drzwiach, które mają chronić nasze domostwo przed wtargnięciem intruza, to będzie niestety za mało. Warto zabezpieczyć także inne elementy domu lub wybrać mocne drzwi wyposażone w atestowane zamki i klamki.

Poznaj parametry techniczne drzwi zewnętrznych do domu - ALEK 0 BASTION.

Brama cieplna i termoizolacyjna

Dobre drzwi zewnętrzne to również takie, które spełniają odpowiednie normy termiczne. Obowiązujące wymagania co do termoizolacji nie są zbytnio wyśrubowane.

Od 2021 r. współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych Ud wynosi 1,3 W/(m2.K).

Większość dostępnych drzwi posiada właśnie taki parametr. Mając więc taki współczynnik, spokojnie spełniają one swoją funkcję, jeśli przed wejściem mamy zamontowany wiatrołap.

Gdy go nie mamy i nasza przestrzeń przed drzwiami wejściowymi jest otwarta od zewnątrz, a wewnątrz mamy salon bezpośrednio połączony z wejściem i kuchnią (w których często przebywamy), warto jest kupić drzwi zewnętrzne z niższym współczynnikiem termoizolacyjności np. mniejszym niż 1 W/(m2.K) (im mniejszy jego parametr, tym lepsza termoizolacyjność).

Wewnątrz drzwi wejściowych stosuje się wszelkiego rodzaju materiały termoizolacyjne, które wypełniają skrzydło drzwiowe. Jest to m.in. polistyren ekstrudowany, pianka poliuretanowa, czy styropian. I również w tym przypadku profesjonalny montaż jest niezwykle istotny. W znacznym stopniu podniesie on termoizolacyjność drzwi wejściowych, ale i ich właściwości antywłamaniowe.

Zestaw trwałych i mocnych drzwi termoizolacyjnych, to nie tylko samo skrzydło drzwiowe, ale także ościeżnica oraz próg.

Wybierając więc drzwi zewnętrzne, należy zwrócić na te elementy, a tym samym ich parametry, szczególną uwagę. Mija się z celem kupno drzwi, których jedynie sama powierzchnia skrzydła zawiera odpowiedni współczynnik termoizolacyjności.

Wracając do progu, przy rozważaniu odpowiednich drzwi warto pochylić się nad wyborem progu, który powinien być tzw. progiem ciepłym. Sama zaś listwa progowa musi mieć co najmniej 2 cm, by stwarzała ochronę i nie tworzyła szpary pod skrzydłem drzwi. Dlatego właśnie istotne jest, by listwa była wyższa, ponieważ to ona będzie stykać się z uszczelką. Ta jest montowana na dole skrzydła drzwiowego, o której często się zapomina.

Gdy jesteśmy przy skrzydle drzwi i progu to dobrze jest wybrać takie drzwi wejściowe, które wyposażone są w 3 regulowane zawiasy i to w różnych płaszczyznach. Daje to możliwość ich optymalnego dopasowania do wszystkich jego elementów — skrzydła, ościeżnicy oraz progu.

À propos samego montażu — kupując drzwi zewnętrzne i znając wyżej wymienione współczynniki oraz parametry, warto zamówić profesjonalny i fachowy montaż bezpośrednio u autoryzowanego sprzedawcy, zapewnia to zachowanie funkcjonalności, termoizolacyjności i właściwości antywłamaniowych Waszych drzwi na lata.

Wybierając drzwi wejściowe nie zapomnij zadbać o ich profesjonalny montaż.

Ochrona przed wodą, wiatrem i dymem

Kolejnym istotnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne, jest ich odporność na wilgoć i wodę.

Dlatego istotne są nie tylko same uszczelki, czy odpowiednio wyprofilowany próg, ale także skrzydło drzwi, z jakiego jest wykonane oraz ościeżnica.

Jeśli jest ona złożona, będzie dawała większe zabezpieczenie przed dostaniem się wody do środka, szczególnie jeśli w znacznym stopniu drzwi będą narażone na intensywne opady deszczu, śniegu.

Mało tego te elementy to także ochrona między innymi przed wiatrem, by ten nie wpadał do Waszego domu i nie hulał po jego wnętrzu. 

Dodatkowo drzwi powinny mieć co najmniej 3 lub 4 klasę wodoszczelności.

Osiąga się ją:

  • poprzez systemy wysokojakościowych uszczelek,
  • złożoną ościeżnicę,
  • odpowiednio wyprofilowany próg, by woda po prostu „nie wlewała się” do środka, a wiatr nie targał włosów wszystkich mieszkańców domu.

Dymoszczelność to równie ważny parametr.

Drzwi dymoszczelne powinny chronić przed dostaniem się dymu do środka domu, jak i przed jego rozprzestrzenianiem się. Dym zawiera wysokie stężenie substancji gazowych i pyłowych, stwarzających większe zagrożenie dla zdrowia i życia niż sam ogień. Dlatego tak ważne jest, by drzwi zewnętrze chroniły przed dymem i różnego rodzaju gazami.

Lewe czy prawe, na zewnątrz lub do środka?

W przypadku drzwi zewnętrznych mogą się one otwierać na zewnątrz lub do środka. Gdy będą się otwierały na zewnątrz, zyskujemy więcej miejsca wewnątrz domu.

Jeśli więc zdecydujemy się na takie drzwi, dobrze jest zamontować wiatrołap lub zadaszenie, które dodatkowo zabezpieczy drzwi, jak i ułatwi nam ich użytkowanie. Dobrym rozwiązaniem jest także rozmowa z producentem, czy drzwi są dostępne również w wariancie otwierania i zamykania do wewnątrz.

Co do deszczu, sprawa jest nieco inna. Padające na nie krople, spływają po nich. Otwierając więc je do środka, pomoczymy sobie podłogę spływającą po nich wodą.

Pojawia się też kolejny „minus” drzwi otwierających się do środka. Po prostu zabierają nam one miejsce we wnętrzu. Dlatego decydując się na nie, należy wymierzyć, czy nie będą one „na drodze” szafy, pawlaczy, włączników, domofonów lub nie będą zasłaniały okna, lub otwierały się na schody albo drzwi prowadzące do piwnicy.

Design

Jakie drzwi wejściowe wybrać? Drzwi zewnętrzne stalowe GOLIAT.

Wspomnieliśmy wcześniej, że drzwi powinny być niezwykle odporne na działanie niesprzyjających warunków zewnętrznych — promienie słońca, wysoka temperatura, deszcz czy wiatr. W związku z tym tak ważne jest, by zostały pokryte już w fazie produkcji odpornymi okleinami, czy też powłokami farb utrzymującymi trwały kolor, co zapobiegnie miejscowym przebarwieniom.

Biorąc pod uwagę design drzwi, na rynku zauważalne jest spore zainteresowanie drzwiami wejściowymi z różnego rodzaju detalami zdobniczymi, np. ze stali nierdzewnej oraz przeszkleniami, oraz ramką wokół nich. Pojawiają się na nich również tłoczenia płytkie lub głębsze.

Aby jednak drzwi były nie tylko stylowe, ale i bezpieczne, warto zastosować w nich szkło hartowane lub szkło klejone warstwa po warstwie, w klasie P4A.

Mówiąc o detalach, nie należy zapominać o klamkach, czy pochwycie. Producenci zarówno drzwi, jak i okuć prześcigają się w wariantach nie tylko kolorystycznych, ale także pod względem formy, wzorów czy charakteru tych elementów.

Jak wiadomo, drzwi wejściowe nie tylko mają być estetyczne i pięknie się prezentować, ale także czuwać nad domownikami.

Mają one chronić przed utratą ciepła, co w czasach dbałości o środowisko i wysokich kosztów życia jest sprawą niezwykle istotną. Poza tym drzwi zewnętrzne powinny oprzeć się włamaniu i uniemożliwić rabusiowi wtargnięcie do wnętrza naszego domu.

Ważne jest, by były także bastionem zapewniającym zabezpieczenie przed deszczem, śniegiem, wiatrem czy dymem lub pyłem.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu czujecie się pewniej, wiedząc, na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednie drzwi wejściowe do swojego domu.

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Poznaj nasz katalog.
Po prostu - skontaktuj się z nami
Masz pytania dotyczące oferty lub zamówienia?
Zatem śmiało, skontaktuj się z nami. Wypełnij pola poniższego formularza, a w temacie nakreśl charakter problemu.
Adres Milejowice k/ Radomia
ul. Jaworowa 7B, 26-652 Zakrzew
Godziny otwarcia
pon-pt
8:00 - 16:00
sob
Nieczynne
Formularz kontaktowy