Blas - facebook icon Blas - linkedin icon
HOME
BLOG
13.09.2024

Jak konserwować drzwi zewnętrzne metalowe i zapobiegać ich uszkodzeniu?

Lato w pełni, nie wykluczone więc, że czujesz jeszcze zapach morskich fal i pamiętasz radość ze zdobywania górskiego szczytu. Być może po wakacyjnym wypoczynku zostało tylko wspomnienie, a Ty na nowo musisz wdrożyć się do pracy i przełączyć na codzienny tryb. Wracając do zawodowych obowiązków i planując działania warto także zaplanować "obowiązki domowe" - przegląd stanu technicznego mieszkania przed zbliżającym się, jesiennym chłodem i mroźną zimą dobrze rozpocząć już teraz.

Musisz wiedzieć, że przegląd warto zacząć już w progu - na początek zadbaj więc najważniejszego strażnika bezpieczeństwa i domowego miru, czyli o drzwi zewnętrzne.

Pomyślisz sobie: „E tam. Mnie to nie dotyczy, bo ja mam drzwi zewnętrzne metalowe, które są wytrzymałe i nie wymagają specjalnej pielęgnacji”...

...A my odpowiemy: bez względu na materiał, z jakiego zostały wykonane drzwi zewnętrze, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja i konserwacja (inaczej mogą być w złym stanie)!

W jaki sposób prawidłowo przeprowadzić konserwację drzwi zewnętrznych?

Czym czyścić drzwi metalowe oraz czego używać do czyszczenia drzwi?

Sprawdź nasz poradnik, w którym znajdziesz wskazówki dotyczące konserwacji drzwi metalowych (drzwi wejściowych). Porozmawiajmy otwarcie o drzwiach zewnętrznych.

Podpowiemy Ci m.in.:

- czym czyścić drzwi metalowe, by zachować ich estetyczny wygląd i funkcjonalność na długie lata (pamiętaj, że od powierzchni drzwi zależy jakich środków chemicznych użyć, aby czyszczenie i pielęgnacja drzwi była efektywna np. odporna na zarysowania),

- jakich środków używać do konserwacji drzwi zewnętrznych wykonanych z metalu (wybór odpowiednich narzędzi jest bardzo ważny i ma również wpływ na eliminację zarysowań).

Odpowiemy też na często pojawiające się pytanie, czyli... czy metalowe drzwi zewnętrzne faktycznie są bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż drzwi drewniane i czy drewniane są bardziej odporne za zarysowania?

Zapraszamy do lektury!

Konserwacja drzwi zewnętrznych metalowych

Drzwi stalowe - skrzydło drzwiowe

Z całą pewnością drzwi metalowe w wielu aspektach są bardziej odporne na zmienną pogodę niż drzwi drewniane i nie wymagają tak intensywnej pielęgnacji. To nie oznacza, że możesz zostawić je "bez opieki" i ze względu na ich powierzchnię zrezygnować z czyszczenia drzwi czy ich konserwacji!

Choć czyszczenie drzwi nie należy do skomplikowanych zadań, to przed przystąpieniem do pracy, warto przygotować zestaw czyszczący.

Pamiętaj, że środki używane do czyszczenia i konserwacji drzwi nie mogą mieć w swojej konsystencji mikrogranulek, ponieważ mogłoby to doprowadzić do mikrozarysowań powierzchni. To z kolei prowadzi do zmniejszenia odporności drzwi metalowych na czynniki zewnętrzne. Jeśli więc chcesz uniknąć zarysowań, pamiętaj, by używać środków na bazie wody, które pozwolą Ci pozbyć się zanieczyszczeń, nie naruszając struktury drzwi metalowych.

Kolejnym sposobem na konserwację drzwi zewnętrznych jest użycie wody z odrobiną środka myjącego (np. płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie). Możesz też kupić specjalistyczny środek przeznaczony do czyszczenia powierzchni metalowych.

W przypadku, gdy dbasz o środowisko i do pielęgnacji drzwi chcesz użyć środków do czyszczenia, które ulegają szybkiej biodegradacji, polecamy Ci przygotowanie prostej i skutecznej, domowej mieszanki czyszczącej, która idealnie nada się na powierzchnię drzwi metalowych.

Oto jak ją zrobić: Zmieszaj przegotowaną wodę, sok z cytryny, ocet i... gotowe! Teraz wystarczy użyć miękkiej ściereczki (np. z mikrofibry), nasączonej roztworem i usunąć zabrudzenia oraz tłuste plamy. Taka mikstura pomoże Ci także pozbyć się fragmentów liści czy owadów, które "zadomowiły się" w elementach drzwi, takich jak framuga, próg czy ościeżnicą.

Pamiętaj, że podstawą utrzymania drzwi zewnętrznych w doskonałym stanie, jest przeprowadzanie regularnej pielęgnacji np. raz dwa tygodnie.

CIEKAWOSTKA

Warto wiedzieć, że bardzo ciepła woda (ale nie wrząca!) jest idealnym aktywatorem usuwającym uciążliwie zabrudzenia z powierzchni drzwi metalowych.

Drzwi stalowe zewnętrzne - sposoby czyszczenia.

Konserwacja drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne stalowe - okucia i dodatkowe elementy metalowe

Istotnymi dodatkami  drzwi są okucia i wszelkiego rodzaju dodatki, jak m.in. klamka, rozeta, rygle, naświetla, zamki, zawiasy czy listwy, o których warto pamiętać, konserwując je i pielęgnując. Zbierają one także różnorodne zabrudzenia, dlatego ich przecieranie szmatką z roztworem wody z detergentem jest bardzo istotne. Zwróć uwagę, by nie używać silnych środków chemicznych, ponieważ mogą one odbarwić elementy metalów.

Czyszczenie naświetli drzwi aluminiowe.

Uszczelki i wkładki to równie ważne elementy, o których nie można zapominać, konserwując i pielęgnując drzwi. 

Zwracając uwagę na temat konserwacji oraz pielęgnacji pozostałych elementów drzwi zewnętrznych metalowych, zajrzyj do naszego wpisu, który poświęciliśmy właśnie tej tematyce:

Konserwacja drzwi zewnętrznych po zimie. Jak ją przeprowadzić? | Dystrybutor drzwi - DOORsystem.pl 

Uszkodzenie drzwi zewnętrznych metalowych

Drzwi wejściowe - brak odbojnika

O ile pielęgnacja i konserwacja drzwi metalowych nie jest skomplikowanym procesem, to już poradzenie sobie z mechanicznym uszkodzeniem drzwi jest znacznie trudniejsze.

Jeśli chcesz uchronić drzwi zewnętrzne przed mechanicznym uszkodzeniem, które zazwyczaj powstaje wskutek silnego uderzenia , np. podczas przeciąg, mocnego podmuchy wiatru, czy nieuważnego użytkowania (np. trzaskanie drzwiami przez dzieci), zainwestuj w odbojniki.

Zagrożenia w wyniku uszkodzenia drzwi zewnętrznych metalowych

Ryzyko uszkodzenia  samego skrzydła drzwiowego, może powstać w wyniku mocnego uderzenia lub bezpośredniego nacisku na skrzydło. Może to spowodować:

- odkształcenie w drzwiach, 

- pęknięcie w drzwiach, 

- wyrwanie z zawiasów, 

- całkowite wyłamanie drzwi z ramy.

Odbojnik do drzwi zewnętrznych metalowych

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów odbojników. Chcąc wybrać odpowiedni, weź pod uwagę to, że styk odbojnika ze skrzydłem drzwiowym jest gwałtowny. Warto więc poznać rodzaje odbojników, by wybrać ten, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania i zabezpieczy drzwi metalowe przed uszkodzeniami.

Rodzaje odbojników

Różnorodność dostępnych na rynku odbojników jest spora. Najpopularniejsze rodzaje odbojników ze względu na zastosowanie to:

  • wolnostojące (mobilne, bo mają możliwość przesuwania i zmiany miejsca położenia), 
  • montowane w podłogę, 
  • samoprzylepne gumowe (dające się łatwo zdemontować),
  • z amortyzatorami.

Montując odbojnik, dobrze jest ulokować go zaraz za środkiem drzwi lub dalej, ku zewnętrznej części skrzydła. Spowoduje to równomierne rozłożenie sił i naprężeń działających na drzwi podczas gwałtownych ruchów i zetknięcia z samym odbojnikiem.

Biorąc pod uwagę zabezpieczenie zarówno drzwi, jak i ściany czy innych elementów wnętrza, warto zainwestować w odbojnik z amortyzatorem, który mimo swojej wyższej ceny w znacznym stopniu niż zwykły odbojnik gumowy zabezpieczy skrzyła przed uszkodzeniami.

Fachowy montaż

Warto również zadbać o odpowiednią konstrukcję i montaż skrzydła wraz z ramą. Wybierając drzwi zewnętrzne metalowe, należy zwrócić uwagę na ich jakość, solidność oraz sposób ich zamocowania.

Ważne jest również, żeby sprawdzić, czy fachowiec montujący Twoje drzwi faktycznie ma doświadczenie w montażu i solidną wiedzę na temat budowy oraz modelu drzwi, które będzie osadzał w domu. 

Fachowcy pracujący bezpośrednio u producenta drzwi, to eksperci w swojej branży. Zajmują się nie tylko montażem, ale i doradzą odpowiednie rozwiązania, a także zainstalują dodatkowe zabezpieczenia, takie jak wzmocnione zamki, wkładki antywłamaniowe itp.

Warto więc już przy samym zakupie drzwi dowiedzieć się, czy firma oferuje pomoc swoich fachowców, a także czy w razie uszkodzenia drzwi zapewnia ewentualne usługi serwisowania (usługi naprawcze).

Skrzydło drzwi - konserwacja.

Podsumowanie

Konserwacja drzwi zewnętrznych metalowych to nie tylko dbanie o właściwą pielęgnację - regularne mycie, czyszczenie, ścieranie kurzu czy stosowanie środków chroniących przed zarysowaniami.

To także działania prewencyjne, które pozwolą cieszyć się pięknym wyglądem i funkcjonalnością drzwi przez długi czas i zachować ich znakomity wygląd.

Warto zainwestować m.in. w odbojniki, które pozwolą uniknąć uszkodzeń mechanicznych.

Ważne jest regularna pielęgnacja drzwi oraz regularna konserwacja (oraz jakość czyszczenia).

Pamiętaj, aby raz na dwa tygodnie poddać drzwi czyszczeniu, a konserwację wykonać przynajmniej raz w roku, najlepiej przed nadejściem zimy.

Po prostu - skontaktuj się z nami
Masz pytania dotyczące oferty lub zamówienia?
Zatem śmiało, skontaktuj się z nami. Wypełnij pola poniższego formularza, a w temacie nakreśl charakter problemu.
Adres Milejowice k/ Radomia
ul. Jaworowa 7B, 26-652 Zakrzew
Godziny otwarcia
pon-pt
8:00 - 16:00
sob
Nieczynne
Formularz kontaktowy