Blas - facebook icon Blas - linkedin icon
HOME
BLOG
12.02.2024

Ciepłe drzwi zewnętrzne. Poznaj najważniejsze parametry

Nie ma co ukrywać, sezon zimowy zbliża się do nas wielkimi krokami. A wraz z nim chłód, który przy nieszczelnych drzwiach mocno da się we znaki. Co więc zrobić, by drzwi wejściowe były ciepłe? Albo, jakie parametry powinny spełniać energooszczędne drzwi zewnętrzne?

Czytaj dalej, na co zwrócić uwagę, a z pewnością poznasz odpowiedź 😉

Gdy decydujesz się na zakup drzwi wejściowych, dobrze byś w pierwszej kolejności skupił się na kwestiach technicznych i montażowych. Bo i po co Ci ładne drzwi, gdy współczynnik przenikania ciepła będzie marny albo w wyniku źle przeprowadzonego montażu powieje chłodem? 😉
Wiedz, że za ciepłe drzwi wejściowe odpowiada magiczny współczynnik U. A ten w drzwiach zewnętrznych od renomowanych producentów powinien być nie większy niż 1,7 (W/m2K). Taka wartość wskaźnika jest podyktowana obecnymi zapisami w prawie polskim.

Ciepłe drzwi zewnętrzne – przemyślany zakup

Zatem, jeśli planujesz zakup jakiegoś starego modelu drzwi zewnętrznych, to lepiej wycofaj się z tego postanowienia. Postaw na drzwi zewnętrzne energooszczędne, które mają lepsze właściwości izolacyjne niż drzwi zewnętrzne standardowe. Konkurencja ma sporo w swoim asortymencie, są to m.in drzwi antywłamaniowe czy ciepłe drzwi drewniane, ale nie do końca ich zastosowanie jest przeznaczone dla domów chcących oszczędzać energię, w tym domów pasywnych. Czy mają one dobrą izolację to zależy od kilku parametrów. Najważniejszym z nich jest termoizolacyjność.

wartość współczynnika przenikania ciepła - współczynnik U

drzwi zewnętrzne metalowe PRESTON

Współczynnik przenikania ciepła w drzwiach BLAS

W ofercie BLAS współczynnik przenikania ciepła jest zależny od wybranej kolekcji, a także od tego czy drzwi wyposażone są w przeszklenia. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, która wpływa na ten współczynnik. To rodzaj ościeżnicy, o którym opowiemy Ci w dalszej części.


Najlepszy współczynnik przenikania ciepła występuje w kolekcjach TUREN i PRESTON ze względu na grubość skrzydeł - 68 mm. Tutaj w przypadku drzwi przeszklonych plasuje się on na poziomie- 1.3, natomiast w przypadku drzwi pełnych - 1.2.


Nieco wyższy współczynnik występuje natomiast w kolekcji BASTION ze względu na mniejszą grubość skrzydła – 56 mm. I tak, w przypadku drzwi przeszklonych jest to 1.5, a w przypadku pełnych - 1.4.

Ciepłe drzwi wejściowe to również uszczelka

Pisaliśmy o ościeżnicy, ale ciepłe drzwi wejściowe to tak naprawdę i ościeżnica i uszczelka. Mając tę wiedzę w BLAS każdy model drzwi zewnętrznych wyposażamy w ościeżnicę oraz uszczelki w standardzie, które zapobiegają przed utratą ciepła z Twojego domu.

Tak po prostu, bo chcemy, aby nasi klienci myśleli o nas ciepło 😉

Drzwi zewnętrzne energooszczędne – dwa warianty w BLAS

Ale wróćmy jeszcze na moment do samej ościeżnicy, bo w BLAS możesz skorzystać z dwóch opcji.

  1. Ościeżnica metalowa, którą otrzymujesz w standardzie i to dzięki niej drzwi posiadają współczynnik przenikalności, o którym wspominaliśmy powyżej.
  2. Ościeżnica termo, która wykazuje lepszą przenikalność cieplną.

Aby pokazać Ci, jak zmienia się współczynnik przenikania ciepła wraz z ościeżnicą, przygotowaliśmy poniższą ikonografikę. Te zmiany w parametrach są podyktowane tym, że drzwi energooszczędne, a dokładnie ich ościeżnica metalowa jest wykonana z jednego kawałka materiału, zaś ościeżnica termo jest drewniano-metalowa.

drzwi zewnętrzne energooszczędne
ościeżnica termo w drzwiach zewnętrznych stalowych BLAS

ościeżnice do drzwi zewnętrznych BLAS

Próg drzwi zewnętrznych

O tym czy drzwi zewnętrzne będą odpowiednio ciepłe, decyduje również próg. Ten w BLAS również jest dołączany w standardzie razem ze skrzydłem, ościeżnicą i uszczelką — bo dbamy o kompletność całych drzwi.


Jednak na rynku występuje również próg termoizolacyjny, w który wyposażone są specjalne drzwi zewnętrzne przeznaczone do domu energooszczędnego. Jest on specjalnym rodzajem progu, który zbudowany jest ze specjalnych komór wypełnionych powietrzem. Ciepłe progi termiczne najczęściej zrobione są z tworzyw sztucznych połączonych z aluminium.

drzwi zewnętrzne stalowe BLAS

standardowe wyposażenie w drzwiach zewnętrznych od BLAS

Energooszczędne drzwi zewnętrzne to przede wszystkim montaż

Musisz jednak pamiętać, że to nie próg termoizolacyjny odgania straty ciepła. To przede wszystkim zasługa dobrze przeprowadzonego montażu. Pianka poliuretanowa wypełniająca ościeżnicę w nieodpowiedni sposób, źle osadzone drzwi zewnętrzne, nieumiejętnie wyregulowane skrzydło — za nic w świecie nie zabezpieczą przed chłodem. Co więcej, przyprawią o dodatkowe problemy, a co za tym idzie straty ciepła.

Symptomy źle osadzonych drzwi zewnętrznych

To m.in.:

  • świszczenie wiatru,
  • „pocenie się” drzwi zewnętrznych,
  • haczenie o ościeżnicę,
  • opór przy otwieraniu.

Aby zapobiec nieprawidłowemu montażowi, lepiej powierzyć osadzenie drzwi zewnętrznych profesjonalnej ekipie montażowej. A jeśli i ich wolisz sprawdzić, to zwróć uwagę na zamontowane drzwi ciepłe pod kątem kilku aspektów.

Praca przy otwieraniu i zamykaniu

Sprawdź przy tym, czy drzwi zewnętrzne nie ocierają się o posadzkę/podłogę lub elementy ościeżnicy. Wiesz, czasem, by zapobiec katastrofie, wystarczy tylko delikatnie wyregulować zawiasy, by przy okazji zniwelować uszkodzenia😉

Ościeżnica drzwi zewnętrznych

Czy aby na pewno została zamontowana w pionie? W tym celu otwórz drzwi, zatrzymując je w kilku miejscach. Jeśli nie będą się same dalej otwierać lub zamykać, to znaczy, że montaż został przeprowadzony prawidłowo. Profesjonalny montażysta wykonuje taką weryfikację na każdym etapie montażu za pomocą poziomicy.

Drzwi energooszczędne i ich klamka

Tak, klamka! Powinna poruszać się bez problemu i działać swobodnie. A jeśli wyczujesz jakiekolwiek opory, to znak, że prawdopodobnie okucie zostało zamontowane pod kątem. To poważna usterka, która w dłuższej perspektywie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń zamka i zmniejszyć termoizolacyjność drzwi wejściowych.

drzwi zewnętrzne stalowe BLAS - kompletność zestawu

drzwi zewnętrzne BLAS - kompletność zestawu

Ciepłe drzwi zewnętrzne – komfort w standardzie

Teraz już wiesz, co powinno się kryć pod hasłem „ciepłe drzwi zewnętrzne”, zatem uprzedź żonę, że kwestie estetyczne zostawicie na potem 😉 Na całe szczęście w BLAS wszystkie drzwi zewnętrzne opracowaliśmy właśnie na tej zasadzie. Wyszliśmy z założenia, że najpierw stawiamy na parametry techniczne, a dopiero później na estetyczne.

Drzwi zewnętrzne BLAS do Twojego domu

Dlatego, jeśli zdecydujesz się na ciepłe drzwi wejściowe naszej marki, to w pierwszej kolejności skupisz się na grubości skrzydła, jego rozmiarze, a także wzbogacisz je o ościeżnicę termo zmniejszającą straty ciepła. W późniejszym czasie natomiast wybierzesz kolor, przetłoczenie czy przeszklenie.

Tak, by było i ładnie i ciepło jednocześnie😉 Po prostu to u nas standard.

Po prostu - skontaktuj się z nami
Masz pytania dotyczące oferty lub zamówienia?
Zatem śmiało, skontaktuj się z nami. Wypełnij pola poniższego formularza, a w temacie nakreśl charakter problemu.
Adres Milejowice k/ Radomia
ul. Jaworowa 7B, 26-652 Zakrzew
Godziny otwarcia
pon-pt
8:00 - 16:00
sob
Nieczynne
Formularz kontaktowy