Wpisz szukaną frazę
Nie ma co ukrywać, sezon zimowy zbliża się do nas wielkimi krokami. A wraz z nim chłód, który przy nieszczelnych drzwiach mocno da się we znaki. Co więc zrobić, by drzwi wejściowe były ciepłe? Albo, jakie parametry powinny spełniać energooszczędne drzwi zewnętrzne?
Czytaj dalej, na co zwrócić uwagę, a z pewnością poznasz odpowiedź 😉
Gdy decydujesz się na zakup drzwi wejściowych, dobrze byś w pierwszej kolejności skupił się na kwestiach technicznych i montażowych. Bo i po co Ci ładne drzwi, gdy współczynnik przenikania ciepła będzie marny albo w wyniku źle przeprowadzonego montażu powieje chłodem? 😉
Wiedz, że za ciepłe drzwi wejściowe odpowiada magiczny współczynnik U. A ten w drzwiach zewnętrznych od renomowanych producentów powinien być nie większy niż 1,7 (W/m2K). Taka wartość wskaźnika jest podyktowana obecnymi zapisami w prawie polskim.
Zatem, jeśli planujesz zakup jakiegoś starego modelu drzwi zewnętrznych, to lepiej wycofaj się z tego postanowienia. Postaw na drzwi zewnętrzne energooszczędne, które mają lepsze właściwości izolacyjne niż drzwi zewnętrzne standardowe. Konkurencja ma sporo w swoim asortymencie, są to m.in drzwi antywłamaniowe czy ciepłe drzwi drewniane, ale nie do końca ich zastosowanie jest przeznaczone dla domów chcących oszczędzać energię, w tym domów pasywnych. Czy mają one dobrą izolację to zależy od kilku parametrów. Najważniejszym z nich jest termoizolacyjność.
drzwi zewnętrzne metalowe PRESTON
W ofercie BLAS współczynnik przenikania ciepła jest zależny od wybranej kolekcji, a także od tego czy drzwi wyposażone są w przeszklenia. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, która wpływa na ten współczynnik. To rodzaj ościeżnicy, o którym opowiemy Ci w dalszej części.
Najlepszy współczynnik przenikania ciepła występuje w kolekcjach TUREN i PRESTON ze względu na grubość skrzydeł - 68 mm. Tutaj w przypadku drzwi przeszklonych plasuje się on na poziomie- 1.3, natomiast w przypadku drzwi pełnych - 1.2.
Nieco wyższy współczynnik występuje natomiast w kolekcji BASTION ze względu na mniejszą grubość skrzydła – 56 mm. I tak, w przypadku drzwi przeszklonych jest to 1.5, a w przypadku pełnych - 1.4.
Pisaliśmy o ościeżnicy, ale ciepłe drzwi wejściowe to tak naprawdę i ościeżnica i uszczelka. Mając tę wiedzę w BLAS każdy model drzwi zewnętrznych wyposażamy w ościeżnicę oraz uszczelki w standardzie, które zapobiegają przed utratą ciepła z Twojego domu.
Ale wróćmy jeszcze na moment do samej ościeżnicy, bo w BLAS możesz skorzystać z dwóch opcji.
Aby pokazać Ci, jak zmienia się współczynnik przenikania ciepła wraz z ościeżnicą, przygotowaliśmy poniższą ikonografikę. Te zmiany w parametrach są podyktowane tym, że drzwi energooszczędne, a dokładnie ich ościeżnica metalowa jest wykonana z jednego kawałka materiału, zaś ościeżnica termo jest drewniano-metalowa.
ościeżnice do drzwi zewnętrznych BLAS
O tym czy drzwi zewnętrzne będą odpowiednio ciepłe, decyduje również próg. Ten w BLAS również jest dołączany w standardzie razem ze skrzydłem, ościeżnicą i uszczelką — bo dbamy o kompletność całych drzwi.
Jednak na rynku występuje również próg termoizolacyjny, w który wyposażone są specjalne drzwi zewnętrzne przeznaczone do domu energooszczędnego. Jest on specjalnym rodzajem progu, który zbudowany jest ze specjalnych komór wypełnionych powietrzem. Ciepłe progi termiczne najczęściej zrobione są z tworzyw sztucznych połączonych z aluminium.
standardowe wyposażenie w drzwiach zewnętrznych od BLAS
Musisz jednak pamiętać, że to nie próg termoizolacyjny odgania straty ciepła. To przede wszystkim zasługa dobrze przeprowadzonego montażu. Pianka poliuretanowa wypełniająca ościeżnicę w nieodpowiedni sposób, źle osadzone drzwi zewnętrzne, nieumiejętnie wyregulowane skrzydło — za nic w świecie nie zabezpieczą przed chłodem. Co więcej, przyprawią o dodatkowe problemy, a co za tym idzie straty ciepła.
To m.in.:
Aby zapobiec nieprawidłowemu montażowi, lepiej powierzyć osadzenie drzwi zewnętrznych profesjonalnej ekipie montażowej. A jeśli i ich wolisz sprawdzić, to zwróć uwagę na zamontowane drzwi ciepłe pod kątem kilku aspektów.
Sprawdź przy tym, czy drzwi zewnętrzne nie ocierają się o posadzkę/podłogę lub elementy ościeżnicy. Wiesz, czasem, by zapobiec katastrofie, wystarczy tylko delikatnie wyregulować zawiasy, by przy okazji zniwelować uszkodzenia😉
Czy aby na pewno została zamontowana w pionie? W tym celu otwórz drzwi, zatrzymując je w kilku miejscach. Jeśli nie będą się same dalej otwierać lub zamykać, to znaczy, że montaż został przeprowadzony prawidłowo. Profesjonalny montażysta wykonuje taką weryfikację na każdym etapie montażu za pomocą poziomicy.
Tak, klamka! Powinna poruszać się bez problemu i działać swobodnie. A jeśli wyczujesz jakiekolwiek opory, to znak, że prawdopodobnie okucie zostało zamontowane pod kątem. To poważna usterka, która w dłuższej perspektywie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń zamka i zmniejszyć termoizolacyjność drzwi wejściowych.
drzwi zewnętrzne BLAS - kompletność zestawu
Teraz już wiesz, co powinno się kryć pod hasłem „ciepłe drzwi zewnętrzne”, zatem uprzedź żonę, że kwestie estetyczne zostawicie na potem 😉 Na całe szczęście w BLAS wszystkie drzwi zewnętrzne opracowaliśmy właśnie na tej zasadzie. Wyszliśmy z założenia, że najpierw stawiamy na parametry techniczne, a dopiero później na estetyczne.
Dlatego, jeśli zdecydujesz się na ciepłe drzwi wejściowe naszej marki, to w pierwszej kolejności skupisz się na grubości skrzydła, jego rozmiarze, a także wzbogacisz je o ościeżnicę termo zmniejszającą straty ciepła. W późniejszym czasie natomiast wybierzesz kolor, przetłoczenie czy przeszklenie.
Tak, by było i ładnie i ciepło jednocześnie😉 Po prostu to u nas standard.